Always HD Quality  Latest Movie Download Just Click Here And Visit | Knightfall Serie TV Streaming Download | H2O : Footprints In The Sand DVD Subtitle Indonesia

Bruce Campbell


(Bruce Lorne Campbell)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 22.6.1958

Miesto Narodenia: Royal Oak, Michigan, USA

 

...více

Životopis

„Dostal jsem tě, cucáku!“ - SMRTELNÉ ZLO II

Představitel démonobijce Ashe ze série SMRTELNÉ ZLO Bruce Lorne Campbell se narodil 22. června 1958 v Royal Oak v Michiganu ve stejné porodnici jako o rok později režisér SMRTELNÉHO ZLA a jeho velký kámoš Sam Raimi. K hraní ho už v dětství přivedl jeho otec, který účinkoval v místním divadle a Bruce brával s sebou. Od osmi let tam Bruce hrál s ním, několikrát i pod jeho režijní taktovkou a mezitím s kamarády ze sousedství točili kraťasy na super-osmičku. V roce 1975 se v hodinách dramatu na střední škole seznámil a rychle padl do oka se Samem Raimim a společně se svými spolužáky, mj. s Raimiho mladším bratrem Tedem a kámošem Scottem Spiegelem, následně natočili okolo padesátky krátkých snímků, ze kterých stojí za zmínku hororová komedie IT´S MURDER! (1977), kde si Bruce zahrál detektiva a Raimi invalidního padoucha či horor CLOCKWORK (1978). Bruce se brzy definitivně vyšvihl zpoza kamery před ni, protože se všichni jednomyslně shodli na tom, že on je z nich „ten, koho chtějí ženy vidět na plátně“.

Bruce s Raimim byli pevně odhodlaní prorazit na poli filmu a aby získali peníze na svůj první celovečerní film, dali se svým dalším společníkem Robertem Tapertem za jediný víkend dohromady půlhodinový černobílý horůrek WHITHIN THE WOODS (1978) jako ukázku pro potenciální investory. Na jeho základě se jim podařilo získat 350 000 dolarů (o 50 000 více než kolik stál ve stejné době natočený první HALLOWEEN a PHANTASM) za které natočili legendární horor SMRTELNÉ ZLO (1981), o čtveřici mládežníků, které na výletě v horách napadnou krvežízniví démoni. Jak se jeho natáčení protahovalo, Bruceovi zaneprázdnění spoluhráči postupně odpadali až zůstal na place sám a stal se hlavním hrdinou snímku.

Film zabodoval u diváků i kritiky (Stephen King ho označil za nejoriginálnější horor roku) a pro Bruce, Raimiho a Taperta se stal vstupenkou do Holywoodu. Na svůj další film, krimikomedii VLNA ZLOČINU (1985) už dostali od společnosti Columbia Pictures rozpočet 3 miliony dolarů, ale euforie netrvala dlouho. Na poslední chvíli studio pro ně málo známého Bruce přeobsadilo a i ostatní dostali později během natáčení tvrdou lekci o tom, jakým způsobem funguje studiová výroba, završenou komerčním neúspěchem hotového filmu. Vypadalo to, že Bruceova i Raimiho filmová kariéra skončí dříve než vůbec začala a veškeré jejich naděje se v tu chvíli upnuly k natočení jasného kasovního trháku, kterým se jevilo vysokorozpočtové pokračování/remake SMRTELNÉHO ZLA.

Veleúspěšné SMRTELNÉ ZLO II, natočené bez zásahů studia se stejným štábem jako jednička a za stejné peníze jako VLNA ZLOČINU, skutečně spláchlo pachuť z předchozího nepodarku a speciálně Bruce si touhle svou bláznivou one man show bohatě vynahradil, jak při něm přišel zkrátka. Jestliže v jedničce dominoval hlavně v druhé polovině, kdy se ostatní herci dávno zdekovali a zaskakovali je namaskovaní náhradníci, tady mu patřila naopak první polovina a samozřejmě se jeho postava opět jako jediná dožila konce filmu. Druhý díl mnohem více akcentoval humor a Bruce jako nedobrovolný bojovník s lesním démonem Ash, vyzbrojený motorovou pilou a upilovanou brokovnicí a nucený čelit vlastní zlomyslné končetině, v něm podal úžasný komediální výkon.

Ještě před druhým SMRTELNÝM ZLEM si Bruce zahrál zcela vážnou hlavní roli v dramatu GOING BACK (1983) a po úspěchu ZLA se s dalšími nabídkami na hlavní role mimo Raimiho filmařskou rodinu doslova roztrhl pytel. Bruce si tak před další spoluprací s Raimim stihl připsat dlouhou řadu rolí, převážně v béčkových hororech, přičemž k těm nejlepším patřila hned ta první, v populárním hororu MANIAC COP (1988). Snímek natočil režisér drsného slasheru MANIAC William Lustig podle scénáře původně televizního scenáristy Larryho Cohena (série IT´S ALIVE, AMBULANCE), který později napsal scénář k úspěšné TELEFONNÍ BUDCE, a Bruce si tu zahrál neprávem obviněného policistu na stopě zabijáka v policejní uniformě. K této roli se o dva roky později vrátil cameem na začátku MANIAC COPA II (1990), ve kterém jej vystřídal jiný proslulý béčkařský xicht, Robert Davi.

V rychlém sledu pak následovala béčka MĚSÍČNÍ PAST (1989), v níž se jako astronaut utkal na Měsíci s jeho nepřátelskými robotickými obyvateli, DĚS V HLAVĚ (1990), který mu jako protihráče přihrál jinou hororovou ikonu, Anguse „Tall Mana“ Scrimma, upírština SLUNCE, ÚSVIT A UPÍŘI (1991) nebo VOSKOVÉ MUZEUM II: ZTRACENO V ČASE (1992), oboje od béčkového řemeslníka Anthony Hickoxe (VOSKOVÉ MUZEUM, HELLRAISER III, WARLOCK II: ARMAGEDDON). Kromě toho se spolu s bratry Raimiovými mihnul v režijním debutu jejich společného kamaráda Scotta Siegela, černohumorném slasheru NARUŠITEL (1989) a také si zahrál dvojroli v jeho dosavadní filmografii poněkud divně se vyjímající romantické komedii LUNATICS: THE LOVE STORY (1991) svého kámoše ze střední školy, Joshe Beckera, v jehož kraťasu OEDIPUS REX (1971) inspirovaném Sofoklovou hrou kdysi ztvárnil krále Kreónta.

Mezitím Raimi slavil úspěch s comicsovým DARKMANEM, dalším filmem pro jehož titulní roli bohužel nebyl Bruce studiu dost dobrý. Místo něj ji tenkrát dostal známější Liam Neeson a Bruce se pouze symbolicky objevil v posledním záběru filmu. Značný ohlas snímku provázela i velkorysá nabídka Dina De Laurentiise na natočení třetího dílu SMRTELNÉHO ZLA. Ani Raimi ani Bruce se nenechali dlouho přemlouvat a pustili se do práce. Zatímco první ZLO stálo 350 000 a druhé už 3 miliony, rozpočet ARMÁDY TEMNOT, jak se třetí film nakonec jmenoval, dělal rovných 30 milionů dolarů. Její děj přímo navazoval na konec dvojky, kdy se Ash přenese časoprostorovým vírem do středověku a pokračoval i v jejím komediálním duchu, bohužel ale už ne v jejím komerčním úspěchu a svůj kultovní status si získal až s postupem času na videu.

To už ale Bruce ani Raimiho nemohlo zastavit. Raimi se pak načas s výjimkou režie westernu RYCHLEJŠÍ NEŽ SMRT (1995), v němž měl Bruce cameo, které ale bylo nakonec vystřiženo, plně soustředil na filmovou a televizní produkci a Bruce přesedlal z filmů na seriály. Spíš než z titulní role ve westernovém seriálu „DOBRODRUŽSTVÍ BRISCO COUNTYHO JR.“ si jej ale diváci pamatují z vedlejší role krále zlodějů Autolyca v Raimim produkovaných fantasy seriálech „HERKULES“ a „XENA“, na kterých si vyzkoušel i režii. Kromě toho si zahostoval mj. v „SUPERMANOVI“, „AKTECH X“ či „ČARODĚJKÁCH“. V druhé polovině 90. let pak prokládal málo zajímavé TV („TORNÁDO!“, „LOVE BUG“) a video filmy (BLÁZNIVÉ MANÉVRY, OD SOUMRAKU DO ÚSVITU II: KRVAVÉ PENÍZE) cameo roličkami v áčkách jako byla komedie Raimiho kámošů bratrů Coenových ZÁSKOK (1994), crichtonovská adaptace KONGO (1995) či Carpenterův ÚTĚK Z L.A. (1996). Objevil se také v sitcomu „ELLEN“ Ellen de Generess a v hlavní roli akčně-komediálního seriálu "JACK OF ALL TRADES".

Stejně si vedl i na začátku nového tisíciletí, kdy se mu o cameo roličky začal kromě Coenovců (NESNESITELNÁ KRUTOST, LUPIČI PANÍ DOMÁCÍ) zase starat i sám Raimi a Bruceovi tak připadla čest vymyslet ve SPIDER-MANOVI (2002) hlavnímu hrdinovi jeho přezdívku a v druhém díle jej vykázat z divadla pro pozdní příchod. Vedle toho se mihnul v dramatu Franka Darabonta MAJESTIC (2001) s Jimem Carreym, komedii SLOUŽIT SÁŘE (2002) nebo rodinném hitu SKY HIGH (2005). Jeho největšími úspěchy v tomto období byly ale hlavní role v rychle zkultovnělé hororové komedii Dona Coscarelliho BUBBA HO TEP (2002), v níž si zahrál Elvise Presleyho bojujícího na stará kolena v domově důchodců se starověkou egyptskou mumií a v jeho vlastním scenáristickém, produkčním a režijním počinu, nepříliš povedené sci-fi komedii MAN WITH THE SCREAMING BRAIN (2005), kde se po obou SPIDER-MANECH zase sešel s Raimiho bráchou Tedem.

Kromě filmů Bruce také propůjčil svůj hlas řadě videoher, z nichž tři byly založeny na SMRTELNÉM ZLU (Evil Dead: Hail to the King, Evil Dead: A Fistful of Boomstick, Evil Dead: Regeneration). Svou pozoruhodnou filmařskou kariéru shrnul v autobiografii If Chins Could Kill: Confessions of a B Movie Actor, která se okamžitě zařadila mezi bestsellery. S režisérem Coscarellim už delší dobu připravují poslední díl Coscarelliho kultovní hororové série PHANTASM s pracovním názvem PHANTASM´S END, který by ji měl spojit se sérií Sama Raimiho.


Ashovy klíčové hlášky:

SMRTELNÉ ZLO II:
„Got you. Goodnight, you little sucker!“
„GIMME BACK MY HAND!“
„WHO´S LAUGHING NOW?“
„Groovy.“
„Swallow this!“

ARMÁDA TEMNOT:
„Hail to the king, baby.“
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.