Bonhomme (2018) | One Piece 353 | Watch movie

Gabriel Byrne


(Gabriel James Byrne)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (2 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 12.5.1950

Miesto Narodenia: Dublin, Irsko,

 

...více

Životopis

Narodil sa v írskom Dubline v harmónii žijúcim rodičom a piatim súrodencom. Chcel byť archeológom aj kňazom a tak preto, že si oboje aj vyskúšal, začínal s herectvom až po tridsiatke. Štyri roky sa snažil byť kňazom, ale raz darmo, ak vás nachytajú na cintoríne fajčiť, máte to v tomto smere spočítané. Druhou Gabrielovou voľbou v otázke „Čo v budúcnosti?“ bola archeológia. Študoval ju na Univeristy College, kde popri tom študoval ešte náuku o jazykoch (lingvistika) a fonetiku. V najbližších rokoch bolo vyučovanie angličtiny na dievčenskej škole ešte tým bežnejším povolaním, tým menej typickým bolo zápasenie s býkmi. Byrne je sčítaný, šarmantný, nenápadný, tichý zrelý muž. Vo filmoch býva predstaviteľom prevažne charizmatických postáv, aj keď nie vždy nutne kladných.

Dnes je hlavne hercom, ale rozhodne nie iba ním. V rodnom Írsku napísal bestseller „Pictures in My Head“. Prejavil sa aj ako producent / šéf výroby, napríklad drámou V MENE OTCA s Danielom Day Lewisom. Hral vo filme POSLEDNÝ ZO VZNEŠENÝCH KRÁLOV. Ten vznikol podľa románu „Žena, ktorá tancovala s JFK“ a jeho autorom bol muž, ktorý si podľa vlastnej knihy aj napísal scenár k tomuto filmu, v ktorom si aj zahral a tým mužom bol Gabriel Byrne osobne.

Spočiatku hral v divadle, či už doma v Írsku alebo v sychravom Londýne. Sláva prichádzala pomaly, dodnes nie je vyloženou hviezdou. Popularitu mu zvýšil seriál „The Riodans“ a postupne koketoval s celovečerným filmom, aj keď mu tie najlepšie úlohy, napríklad KRIŠTOFA KOLUMBA, ponúkala televízna obrazovka. Postupne prišla spolupráca s bratmi Coenovcami (MILLEROVA KRIŽOVATKA), Gilliam Armstrongovou (kde mu podľahla začínajúca spisovateľka Winona Ryderová) na MALÝCH ŽENÁCH a s ponukou na vedľajšiu roličku prišiel aj Jim Jarmusch s nezávislým westernom o MŔTVOM MUŽOVI. Ozdobou jeho filmografie sú OBVYKLÍ PODOZRIVÍ Bryana Singera. Dodnes prijíma úlohy v menej nápadných filmoch, zato od známych filmárov (Wim Wenders - LÍNIA NÁSILIA). Jeho prvou výraznou celovečernou rolou bol šialený Uther v sychravom epose Johna Boormana EXCALIBUR.

Za zlom v jeho kariére (v tom smere, že si ho začali detailnejšie všímať aj „komerčnejší“ diváci a tomu odpovedajúce úlohy aj začal dostavať v hollywoodskych filmoch), bol rok 1998. V ňom stelesnil v dumasovke režiséra a scenáristu Randalla Wallacea MUŽ SO ŽELEZNOU MASKOU charizmatického D´Artagnana, „štvrtého z troch“ slávnych mušketierov, hoci už zostarnutých, stále ochotných bojovať za dobro národa.

Nasledovala rola samotného pána pekiel v akčnom horore Petra Hyamsa END OF DAYS, kde bol protivníkom Arnolda Schwarzeneggera. V stvárnení Satana, snažiaceho sa na prelome milénií (vysvetlite hollywoodskemu scenáristovi, že 21. storočie nezačína v roku 1999) splodiť potomka s Robin Tunneyovou, sa herec inšpiroval Al Pacinom z „Diablovho advokáta". Film komerčne prepadol.

Z jeho ďalších výrazných rolí: falošný Brill, ktorý znepríjemní jazdu taxíkom hrdinovi (Will Smith) techno-thrilleru Tonyho Scotta ENEMY OF THE STATE; vatikánsky vyšetrovateľ otec Kiernan, ktorý stratil vieru v Boha, v horore klipára Rupperta Wainwrighta STIGMY s Patriciou Arquetteovou; s imidžom Lancea Henriksena ako tvrdý morský vlk Murphy v duchárskom horore LOĎ DUCHOV, do ktorého ho zlanárili produkčné esá Robert Zemeckis a Joel Silver. V poslednej dobe si zahral v Cronenbergovom filme PAVÚK či v remakeu thrilleru Johna Carpentera PREPADNUTIE 13. OKRSKU.

Koncom osemdesiatich rokov sa oženil s herečkou Ellen Barkinovou (hral s ňou nie len v CESTE NA ZÁPAD), ale rozviedli sa v rokoch deväťdesiatich a z tohto manželstva pochádzajú syn Jack Daniel a dcéra Romey Marion.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.