Playstation 1 | Joseph Weisberg | Yuthapong Varanukrohchoke

Toni Collette


(Antonia Collette)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 1.11.1972

Miesto Narodenia: Sydney, Nový Jižní Wales, Austrálie

Herecká Filmografie:

 1. xXx: Návrat Xandera Cage (2017)  
 2. V utajení (2017)  
 3. Jasper Jones (2017)  
 4. Madam slúžka (2017)    
 5. Please Stand By (2017)    
 6. The Yellow Birds (2017)
 7. Imperium (2016)
 8. Už teraz mi chýbaš (2015)
 9. Krampus: Choď do čerta (2015)  
 10. Dlhá cesta dole (2014)  
 11. Škatuliaci (2014)  
 12. Tammy (2014)  
 13. Hector and the Search for Happiness (2014)  
 14. Lucky Them (2013)
 15. Nezabudnuteľné prázdniny (2013)    
 16. Mental (2012)
 17. Hitchcock (2012)  
 18. Jesus Henry Christ (2012)
 19. 68th Annual Golden Globe Awards, The (2011)
 20. Foster (2011)  

Režijná Filmografie:

 1. Sydney Unplugged (2013)
 

...více

Životopis

TONI COLLETTE patří k hereckým objevům z Austrálie, které dokázaly zabodovat i v Hollywoodu, a následuje tak Nicole Kidmanovou a Cate Blanchettovou. Není typická kráska, ale řadí se k nejvšestrannějším herečkám současnosti, dokáže upoutat i ve vedlejší roli. Nebojí se sama sebe zesměšnit nebo parodovat, hraje ošklivky, šedé myšky, naivky i drsné ženy na hraně zákona. V rámci svých postav umí být legrační, dekadentní, zraněná, neurotická, zoufalá i svůdně přitažlivá.

Toni, rodačce ze Sydney, rozhodně nechyběla fantazie ani herecký um už od útlého dětství a byla také pěkné číslo. Jednou prý předstírala zánět slepého střeva, protože se jí nechtělo do školy, a byla tak přesvědčivá, že celá záležitost skončila operací.

Vždy si šla svou cestou a spíš než konvencemi a zaběhanými pravidly se řídila vlastním instinktem. Jako například když už po pár měsících odešla z herecké školy (NIDA - Národní institut dramatických umění) a vrhla se po hlavě do žhavé herecké reality. Výsledkem byl její celovečerní debut ve filmu SPOTSWOOD (1992), kde coby teenager hrála po boku Anthonyho Hopkinse a Russella Crowea. Tato cenná zkušenost jí přinesla nominaci na australskou cenu IFA (nejlepší herečka ve vedlejší roli).

Velkou příležitostí se stala hořká australská komedie P.J.Hogana MURIEL SE VDÁVÁ (1992). Kvůli postavě dospívající dívky Muriel Heslopové Toni neváhala radikálně změnit svůj vzhled a (dlouho před Renée Zellwegerovou) vstoupit do klubu herců ochotných přizpůsobit scénáři svou váhu. V jejím případě to bylo 40 liber (asi 18 kilogramů) a zvládla to za 7 týdnů. Pro organizmus asi nijak vítaná změna, ale pro filmové diváky ano. Její zavalitá a zakomplexovaná Muriel, ponižovaná rodinou i (rádoby) přítelkyněmi a zoufale čekající na prince na bílem koni, si v realisticky pojatém snímku prošla trnitou cestou k nalezení sama sebe. Princ se sice nakonec nedostavil, ale zato Toni přistála v klíně australská cena AFI pro nejlepší herečku a nominace na Zlatý Glóbus.

Mezinárodní úspěch filmu navíc znamenal i otevřená vrátka k zahraničním (hlavně americkým a britským) projektům. V našich zeměpisných šířkách jsme ji mohli vidět např. jako Harriet Smithovou (filmová adaptace románu Jane Austenové EMMA ), manželku rockové hvězdy 70.let Mandy Sladeovou (SAMETOVÁ EXTÁZE), těžce zkoušenou matku Lynn Searovou (překvapivý megahit roku 1999 ŠESTÝ SMYSL), nebo “hipísáckou“ matku se sebevražednými sklony Fionu (další velký hit tentokrát podle románu Nicka Hornbyho JAK NA VĚC). Zúčastnila se i ženského hereckého koncertu HODINY (vedlejší role Kitty). Za svou roli v duchařském thrilleru ŠESTÝ SMYSL byla nominovaná na Oskara.

Kromě těchto světoznámých filmových projektů natočila Toni Collette celou řadu filmů různých žánrů doma v Austrálii. Škoda, že tato část její tvorby, za kterou posbírala několik ocenění AFI, není u nás moc známá (australské filmy se v běžné distribuci tak často neobjevují, šance je spíš na různých filmových festivalech a přehlídkách). I v současnosti Toni dělí svůj čas mezi zahraniční koprodukce a domácí australské snímky. Její filmografie čítá umělecky ambiciózní projekty, protože Toni ráda přijímá výzvy herecky náročných a nejednoznačných postav, i oddechové žánry.

Věnuje se také intenzivně a velmi úspěšně divadlu (převážně v Austrálii). Její všestrannost potvrzuje nominace na Tony Award (r.2000) za muzikál na Broadwayi. Spoluvlastní produkční společnost.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.